Modrotlač pre Oravské múzeum

Myslím, že je dôležité, aby ľudia pochopili princíp modrotlače - ako je možné, že z bieleho plátna vznikne plátno modré s bielym vzorom (nie použitím strojovej potlače). Modrotlač je tradičný a náročný proces potláčania vzoru a farbenia plátna, ktorý pozostáva z niekoľkých krokov. Samozrejme dá sa to vysvetliť i bez použitia názorných pomôcok. No pochopenie je dôkladnejšie, keď si to človek vie živo predstaviť. A keď predstava vychádza z reálnej ukážky, verím, že už niet pochybností o skutočnej náročnosti tohto farbiarskeho umenia.
Požiadavka Oravského múzea sídliaceho v Dolnom Kubíne bola jasná - tri sady modrotlačových pláten, ktoré by vysvetľovali proces vzorovania a farbenia.
Po prvý krát sme skúsili zarezervovať pravé ľanové plátno. Rezervu sme nanášali našim spôsobom, teda štetcom. Po jej vyzretí sme prešli k farbeniu v indigu. Vytvorili sme štyri rôzne odtiene modrej, ktoré znázorňujú postupné namáčanie plátna vo farbiacom roztoku a tak získavanie sýtosti farby. Plátenko po vypraní v kyslom roztoku, stabilizovaní indiga a prepraní v čistej vode sme navoskovali prírodným včelím voskom, ako sa to robilo kedysi. Ten zabráni ušpineniu i premočeniu látky, zároveň dodá lesk a zvýrazní sýtosť modrej.
Nech už plátenká v procese farbenia nevyzerajú akokoľvek vábne, výsledok je o to prekvapujúcejší - sýtomodrá látka s krásnym bielym vzorom ;)